Historie klubu

V roce 1932 byl založen fotbalový klub pod názvem Sportovní klub Zápy a prvním předsedou byl zvolen J.Srb. Klub měl dvě dospělá mužstva a zároveň bylo vybudováno hřiště na pozemku v Teletníku.

V letech 1934 - 1938 hrálo první mužstvo III.třídu a v ročníku 1938/39 II.třídu a postoupilo do I.B. třídy. V kronice je vyzvednut datum 9.6.1939 jako nejslavnější vítězství od založení klubu. Zápy porazily okresní město Brandýs nad/Lab na jeho hřišti 4:0 před návštěvou 600 diváků.

Ve válečném období proběhla v roce 1941 rekonstrukce hrací plochy a následoval sestup do II.třídy. Ročník 1942/43 byl dalším významným mezníkem v dějinách zápského fotbalu, když na domácím hřišti porazily SK Volman 6:4 před 1880 diváky a opět postoupily do I.B.třídy.

Roky 1945 - 1953 znamenaly vcelku klidné období, předsedou byl zvolen A.Kudrna, hrála se I.B. třída, ale odchod hráčů do vyšších soutěží, prakticky celého mužstva způsobil, že v roce 1955 byl oddíl odhlášen ze soutěže. Hráči odešli do mužstev ligových např. Pokorný do Prahy Nuslí (1.liga), Zalabák do STEP Praha (1.liga), Janoušek do Čelákovic (česká liga).

Nástup na sportovní slavnost k patnáctiletému jubileu zápské kopané (11.srpna 1946)

Samostatný oddíl kopané pod názvem Sokol Zápy obnovil činnost v roce 1956 a v roce 1957 postoupil do III.třídy. Mimo družstva dospělých se soutěže zúčastnila i družstva žáků a dorostu.

sokol-25let

V roce 1966-67 jsou vybudovány nové kabiny a mění se název klubu na TJ Sokol Zápy při JZD Rozvoj.

Výstavba nových kabin
Hřiště v sedmdesátých letech

V roce 1967 byl klubem sehrán první mezinárodní zápas s FC Sibenhirten z Rakouska a poprvé se zápská kopaná představila v cizině na hřišti předměstí Vídně.

Návštěva zápských fotbalistů ve Vídni (září 1967)

sokol-40let

První mužstvo hrálo okresní přebor do roku 1982, kdy následoval bleskový přestup do A.třídy a vzápětí do Krajského přeboru, který se hrál v Zápech sedm let, až do roku 1991.

Mužstvo ze starých zlatých osmdesátých časů zápského fotbalu - zhora zleva: Nový, Čanda, Moník, Mašek, Procházka, Kudrna, Dvořák, Bauer, Apeltauer, Mojdl, Honzátko, Čanda (trenér), Koukl (vedoucí), Eisner, Lukáš, chybí: Vítů, Amler, Valent, Hradecký

sokol-50let

V roce 1984-87 bylo hřiště uzavřeno kvůli rekonstrukci hrací plochy a přestavbě kabin, přesto nemajíc vlastní hřiště hrálo mužstvo ve středu tabulky.

Nově zrekonstruované zápské hřiště v roce 1987

Předsedou byl zvolen M.Werner, který dokázal udržet vysokou sportovní a společenskou prestiž TJ. Za jeho vedení odjel klub třikrát sehrát fotbalové zápasy do Itálie.

Dosud nejdelší úspěšné sportovní turné v Itálii (květen 1984)

V té době hráli v Zápech M.Valent hráč ligových Bohemians, M.Linhart hráč ligových Neratovic a V.Hradecký.

V roce 1990 bylo založeno volné sdružení občanů jako samostatný právní subjekt pod názvem TJ Sokol Zápy a jeho prvým předsedou byl zvolen M.Werner. Po jeho odstoupení v roce 1994 byl zvolen J.Kuchař. V roce 1997 začala krize v zápském fotbale a výsledek byl v roce 1999 sestup do okresního přeboru. Na vyřešení krize byl zvolen nový výbor TJ a do jeho čela byl zvolen předsedou Z.Hrdlička.

Mužstvo za trenéra Veselého - zhora zleva: Gebell, Vesecký, Klier, Mašek, Jonák, Čanda, Hradecký, Veselý (trenér), Choc (vedoucí), Birkuš, Matějíček, Kapička, Erben, Baško, Klinger, Kříž

První mužstvo začalo prodělávat, jak hráčské tak trenérské změny. Na postu trenéra se vystřídalo hned několik lidí a až v roce 2002 byl angažován trenér Babovák z Brandýsa, který přivedl i některé fotbalisty a v Zápech se začalo blýskat na lepší časy. V sezoně 2003/04 přišel toužebně očekávaný postup do B.třídy, po roce působení postup do A.třídy.

Mužstvo za trenéra Babováka - zhora zleva: Hrdlička(prezident klubu), Matějíček, Novotný, Kříž, Klier, Gebell, Dlabač, Prouza, Klinger, Šimůnek (člen výboru), Moník (sekretář), Teč, Erben, Babovák (trenér), Baško, Choc (vedoucí), Richter, Strýček, Štěpánek

V roce 2006 se opět změnil výbor a předsedou byl zvolen Z.Hrdlička, kterému se ve spolupráci s manažerem ing.F.Maškem podařilo postoupit do krajského přeboru a rezerva postoupila do III.třídy, dále se do soutěže přihlásila mužstva žáku a přípravky. Z.Hrdlička jako jedinný předseda TJ Sokol Zápy dokázal takzvané double - kdy v jedné sezoně postoupily obě mužstva dospělích.

zhora zleva: Šimůnek (člen výboru), Mašek F.(manažer), Jovanovski (trenér), Froněk, Šulc R., Pechar, Stupka, Málek, Košvanec, Petržílka, Mašek M.(vedoucí), Hrdlička (prezident), Truschán (člen výboru), Pařízek, Hakl, Veselý ml., Titěra, Bohm, Svoboda, Herda, Kovařík, Chrobák a Šulc M.

Sezona 2010/2011 se významně zapsala do dějin zápaského fotbalu. Vše zazačalo změnou názvu klubu, když se téměř po 45 letech klub vrací k původnímu názvu SK Zápy. Již v zimní přípravě SK Zápy vyhrály prestižní a vysoce obsazený turnaj "Memoriál Jiřího Kolína", který pořádal FK Metreor Praha. Vyvrcholením sezony byl další double, kdy SK Zápy dokázaly vyhrát jednak krajské kolo poháru "Ondrášovka Cup", ale hlavně krajský přebor . SK Zápy poprvé v historii postupují do DIVIZE.

zhora zleva: Mašek F.(manažer), Hrdlička (prezident), Mašek Michal (sekretář), Petržílka, Hakl, Siegl, Froněk, Šulc M., Šulc R., Jánský, Málek, Jovanoski, , Doležal I., Zahálka, Doležal M., Turek, Kovařík, Kučera, Svoboda, Chrobák, Fischer, Pařízek

V roce 2012 Zápy slaví osmdesát let od založení fotbalu v Zápech. Toto výročí je korunováno opět historickým úspěchem a to postupem "A" týmu do ČFL a "B" týmu do okresního přeboru. Tento ročník 2011/2012 se zapíše do historie opět jako nejúspěšnější v historii.

zrekonstruované kabiny

Zápský fotbal se dočkal také v letech 2011-2012 modernizace areálu, kdy byly zrekonstruovány kabiny a rozšířena místní restaurace.

hřiště s umělým povrchem

V roce 2013 byl areál rozšířen. Místo původního škvárového hřiště bylo vystavěno hřiště s umělým povrchem.